OSM Bychawa
to zakład mleczarski z 90 letnią tradycją w produkcji serów twarogowych. Łączymy pokolenia polskich serowarów z nowymi technologiami, niezmiennie stawiając na najwyższą jakość surowca, smak produktów i naturalną formę.
Produkty z Bychawy to źródło witamin, białka i wapnia. Wyrabiane i formowane ręcznie, tworzą prawdziwy obraz Lubelskiej wsi, tradycji i smaku, niezmiennego od przeszło stu lat. Oprócz serów twarogowych, OSM Bychawa produkuje mleko, śmietany, kefir, masło tradycyjne i maślankę. Surowiec do produkcji dostarczany jest z obszarów czystych ekologicznie. To sprawia, że tereny Bychawskie zaliczają się do najczystszych zakątków Polski Wschodniej a OSM Bychawa to jeden z topowych producentów nabiału o najwyższej jakości na rynku Polskim jak i zagranicznym.
OSM Bychawa, z miłości do mleka, z miłości do natury.
RYS HISTORYCZNY
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bychawie została założona 8 stycznia 1928 roku, z inicjatywy ks. Józefa Barszczewskiego, który też był jej pierwszym prezesem. Była członkiem Związku Rewizyjnego Spółdzielni Rzeczypospolitej Polskiej. Jej założycielami byli: Skawińska, Zabrzyński oraz Jabłoński.
W 1932 roku Spółdzielnia zrzeszała 295 członków. Długoletnim prezesem Spółdzielni była też właścicielka folwarku Skawinek – Waleria Skawińska. Zakład mieścił sie w budynku należącym wówczas do Gminnej Spółdzielni w Bychawie. Około 1936 roku wykupiono plac, na którym obecnie mieści się zakład produkcyjny. Spółdzielnia początkowo skupowała około 1,5 tysiąca litrów mleka dziennie.
W okresie okupacji w dalszym ciągu skupowano niewielkie ilości surowca, który zwożony był bezpośrednio do zakładu furmankami. W tym czasie produkowano sery twarogowe, ser trapistów, masło i śmietanę. Pierwsze punkty skupu zaczęto organizować w latach pięćdziesiątych.
W roku 1973 do OSM w Bychawie przyłączono teren OSM Krzczonów. W tym czasie rozpoczęto produkcję kazeiny. Produkowano również masło w beczkach dębowych, które posiadało znak jakości i było eksportowane za granicę, między innymi do Wielkiej Brytanii.
W roku 1978 OSM w Bychawie, została podporządkowana Zakładowi Mleczarskiemu w Lublinie. Oddzielenie Zakładu Produkcyjnego w Bychawie od Zakładu Mleczarskiego w Lublinie nastąpiło w październiku 1980 roku, po podjęciu uchwały na Nadzwyczajnym Wolnym Zgromadzeniu Przedstawicieli ZM w Lublinie.
Od dnia 01.01.1981 roku OSM w Bychawie obejmowała swoim zasięgiem 5 gmin: Bychawa, Krzczonów, Jabłonna, Strzyżewice i Zakrzew. Skupowano wówczas od 6 000 dostawców w 40 punktach skupu (średnio dziennie około 70 tys. litrów). Po uzyskaniu samodzielności nastąpił rozkwit działalności spółdzielni. W kolejnych latach zakład poszerzał asortyment oraz rozbudowywał systematycznie zakład produkcyjny.
Od roku 2000 OSM w Bychawie rozpoczęto wdrażanie systemu zarządzania jakością HACCP, który został zatwierdzony przez Powiatowego Lekarza Weterynarii (15.09.2005r.).
Spółdzielnia posiada status zakładu unijnego od listopada 2006 roku. Surowiec do produkcji pozyskiwany jest z terenów pozbawionych wielkiego przemysłu, a więc czystych ekologicznie.
2015/2016 rok to czas zmian i współpracy z Włoskimi serowarami. Współpraca i rozwój OSM Bychawa opierał się głownie na produkcji tradycyjnej, włoskiej mozarelii.
W październiku 2017 roku OSM Bychawa wprowadziła nową parasolą markę Lublanka, nawiązującą do tradycji Polski Wschodniej, łącząc jakość tradycyjnych produktów z innowacyjnym podejściem do promocji nabiału. Lublanka to nowa forma promocji produktów wysokiej jakości, gdzie główny nacisk kładzie się na zdrowy styl życia i slow life.
Największym atutem Spółdzielni jest sposób wyrabiania produktów metodą tradycyjną, bez dodatków konserwujących ani barwników, niezmienna od początku jej istnienia. OSM Bychawa to jedyna taka Spółdzielnia, gdzie jakość produktów, smak, forma przygotowywania trwa od prawie 100 lat.
Wybrane produkty OSM Bychawa dawniej
Śmietana z Bychawy
Masło z Bychawy
Cukierki z Bychawy
Kefir z Bychawy
Maślanka z Bychawy